Pirina - Time Enerji

PİRİNA

Pirina Nedir? Fosil yakıtlar dünyanın mevcut enerji tüketiminin %90’ını karşılamaktadır. Ancak fosil yakıtların sera gazı etkisine neden olması ve artık tükenmekte olması nedeniyle yeni yakıt kaynaklarına ihtiyaç vardır. Yenilenebilir enerji kaynakları içinde biyokütle enerjisi %8.27 değerine sahiptir. Enerji değeri olan organik içeriği yüksek katı atıklar ve tarımsal artıklar ısı ve enerji üretimi için yakıt olarak kullanılmaktadır.

Pirina zeytinyağı fabrikalarının bir artığı olup Akdeniz ülkelerinde görülen önemli bir biyokütle yakıtıdır. Zeytinyağı üretiminden geriye kalan zeytin çekirdeği ve posasından oluşan bir katı atıktır. Zeytinyağı üretim teknolojisine göre %2-12 yağ içeren “ham pirina”, yağı alındıktan sonra “yağsız pirina” adını almaktadır.

Pirinanın Kullanım Alanları

Pirinanın yakıt olarak kullanımı: Pirinanın yakıt olarak kullanımı dünya zeytinyağı üretiminde İspanya, İtalya ve Yunanistan’ın ardından gelen ülkemizde biyokütle sınıfına giren pirinanın yakıt olarak değerlendirilmesi için 3 temel kurala uyulması gerekmektedir. Pirinanın elementer analizinin belirlenmesi, yakılacağı sistemlerin özellikleri, yakıtın yakılması durumunda baca gazı kirleticilerinin belirli sınırlar arasında olması gerekmektedir.

Pirina Avantajları: Pirina yenilenebilir yakıt kaynağıdır ve fosil yakıtların önemini ortadan kaldırdığı için ülke ekonomilerinde önemli rol oynamaktadır. Bununla birlikte, düzensiz şekli boyutu ve düşük kütle yoğunluğu nedeniyle taşıma, nakliye ve depolamada katkıda bulunur.

Time Enerji, Danimarka, İsveç, Almanya, Birleşik Krallık, Hollanda, İtalya, Letonya, Singapur, Vietnam ve ABD’de bulunan partnerleri ile pirina ihracatı konularında işbirliği yapmaktadır. Time Enerji olarak en önemli başarımız, farklı biyokütle ürünlerinin arz ve talebini birden fazla pazardan birden fazla alıcıya ulaştırmaktadır. Bu doğrultuda uluslararası partnerlerimiz ile yaptığımız yıllık 200.000/mton ihracatı anlaşması ile sektörde önemli firmalardan birisi olmayı başarmıştır.

Time Enerji olarak felsefemiz ilgili tüm taraflar için riskleri en aza indirecek anahtar teslimi çözümler sağlamaktadır. Rekabetçi ve esnek çözümler sağlamak için gemiler, manalar, demiryolları, konteynerler ve dökme büyük çuvallar veya küçük çuvallar dahil olmak üzere çok farklı lojistik çözümler sunuyoruz.

Sohbete Başla
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?