Pelet - Time Enerji

Pelet

Pelet, yenilenebilir bir bioyakıttır. Ormanda ve tarım çalışmalarında kullanılan çeşitli atıkların birleştirilip işlenmesiyle meydana gelmektedir. Çam, gürgen ve meşe peletinin en büyük avantajlarından birisin %100 doğal olmasıdır. Her hangi bir zararlı madde içermemektedir.

PELETİN ÖZELLİKLERİ

– Kalori değeri: Yaklaşık 4500-500 Kcal/kg

– Pelet % 7-12 arasında nem içerir. Nem miktarı az olduğu için ısı kalorisi oduna cinsi yakıtlara göre daha yüksektir.

– Genellikle 6-10 mm çapında 10-30 mm uzunluğunda olan küçük küçük parça şeklindedir.

– Yabancı yada kimyasal madde içermemesinden dolayı çevre kirliliğine kesinlikle sebep olmaz.

– %100 Pelet, temiz, karbondioksit üretmeyen ve kullanışlı bir yakıttır.  


Bugün Time Enerji, Danimarka, İsveç, Almanya, Birleşik Krallık, Hollanda, İtalya, Letonya,  Singapur, Vietnam ve ABD’de bulunan partnerleri ile işbirliği yapmaktadır. 

Portföyümüzdeki ana ürün odun peletleri olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, birçok farklı türde ahşap pelet ticareti yapmaktayız.

İki ana kategoride değerlendirdiğimizde;

1- Endüstriyel
2- Premium/Konut peletleridir.

Ancak her ikisi de ülkeye ve/veya son kullanıcıya özgü ihtiyaç ve tercihlere bağlı olarak sürdürülebilirlik ve kalite gereksinimlerini değiştiren birçok alt kategoriye ayrılabilir. TİME ENERJİ  olarak, çeşitli ve büyüyen alıcı portföyümüzle verimli bir şekilde terminini gerçekleştirebileceğimiz çeşitli ve esnek bir tedarik portföyü geliştirmeye ve sürdürmeye sürekli çalışıyoruz Ayrıca, ayçiçeği kabuğu peletleri, çekirdekler (erik-şeftali-kayısı vb.) yer fıstığı kabuğu peletleri ve zeytin yan ürünleri ihracatı da yapmaktayız. Bu ürünlerle sınırlı olmamak üzere alternatif biyokütle içinde giderek daha aktif girişimlerimiz devam etmektedir.

Yakıt kazanların gelecekte daha esnek hale gelmesi ile alternatif biyokütle yakıt ürünlerine talebin artmasını ile önemli bir potansiyel görüyoruz.

Üretici ve ekipman üreticileri ile olan deneyim ve işbirliğimize dayanarak, kalite yönetim sistemleri ile üretim süreci hakkında özel tavsiyeler konusunda aktif olarak önerilerde bulunuyoruz. Alıcı tarafında, ilgili olduğunda alternatif biyokütle kullanmanın önündeki kalite sorunlarının ve engellerin azaltılmasına aktif olarak destek veriyor ve yardımcı oluyoruz.

TİME ENERJİ olarak en önemli başarımız, farklı biyokütle ürünlerinin arz ve talebini birden fazla pazardan birden fazla alıcıya ulaştırmaktır.

Bunu başarmak için, her zaman piyasa akışlarının dinamiklerine ve fiyatlandırmaya bağlı olarak kamyon ve vagonlardan konteynerlere, mavnalara ve gemilere kadar birçok nakliye imkanları sunuyoruz. Piyasa realitesi mevsimsel, lojistik ve depolamada aktif bir role ihtiyaç duyulduğu bir gerçektir. Bunun nedeni üreticiler yılın her ayında satışa ihtiyaç duyarken, birçok alıcı ürünlere yalnızca ısıtma mevsiminde ihtiyaç duyar.

TİME ENERJİ, güvenilir ve esnek bir dağıtım sistemini desteklemek için stratejik olarak yerleştirilmiş farklı ülkelerde önemli sayıda depoya sahiptir:

Sürdürülebilirliğin sağlanması, biyokütle sektörünün başarılı gelişimini sağlamanın en önemli kuralı olduğu bilincindeyiz. Tüm büyük pazar alıcıları, biyokütle tedarik zincirlerinin sürdürülebilirliğinin öneminin farkındadır. Bu konularda şeffaflık güvenilirliğin ve kamu desteğinin devamı için en önemli kriteridir.

TİME ENERJİ olarak, uzun zamandır sürdürülebilir biyokütle alanında öncü olmak için yatırım yapmaktayız. Ürünlerimizin yasallığını ve sürdürülebilirliğini sağlamaya kendini adamış profesyonellerden oluşan saha ve ofis ekibimiz bulunmakta. Yerel ve uluslararası uzmanlarımız biyokütle tedarikinde belirleyici bir rol oymakta ve büyük müşterilerimiz ve tedarikçilerimizle doğrudan temas halindeyiz. Sürdürülebilirlik departmanımız aşağıdaki gibi bir dizi konuyla ilgilenmektdir:

 • En iyi orman uygulamalarının ve orman yenilenmesinin sağlanması;
 • Birincil ormanların korunması ve yüksek ekolojik değerlerin korunması;
 • Yerel toplulukları sürdürülebilirliğe dahil etmek ve yerli halkın haklarını korumak;
 • Durum tespiti ve belgelendirme gerekliliklerinin uygulanması;
 • Biyokütle üretimi ve ticaretinde enerji kullanımının hesaplanması (Sera gazı emisyon azaltımları);

TİME ENERJİ olarak, biyokütle yakıtlarının çoğunu AB ülkeleri dışından tedarik ediyoruz. Sürdürülebilirliği sağlarken karbondan arındırmayı sağlamada bir köprü işlevini yerine getirme sorumluluğumuzu bilincinde şirket politikaları üretmekteyiz.

Şirketimiz, biyokütle tedarikçileri için, orman yönetim birimlerine ve biyokütle üreticilerine, hükümet politikalarının ve müşterilerinin tüm sürdürülebilirlik gereksinimlerine uymalarında yardımcı olduğumuz bir kapasite geliştirme programına sahibiz.

Belgelendirme çok önemli olmakla birlikte, en önemli sürdürülebilirlik hedefimizin pazarlarımızın yapısal ve sürdürülebilir kalkınmasına olumlu katkı sağlamak olduğunu vurgulamak isteriz.

TİME ENERJİ olarak felsefemiz ilgili tüm taraflar için riskleri en aza indirecek anahtar teslimi çözümler sağlamaktır. Rekabetçi ve esnek çözümler sağlamak için gemiler, mavnalar, demiryolları, konteynerler ve dökme, büyük çuvallar veya küçük çuvallar dahil olmak üzere çok farklı lojistik çözümler uyguluyoruz.

PELET KULLANIM YERLERİ

 • Müstakil Konutlar;

 Katı yakıt ile enerji üreten tüm ürünlerde; Şömine, Soba, Kalorifer Kazanları, Özel İmal Edilmiş Pelet Sobaları gibi ürünlerde rahatlıkla kullanılabilmektedir

 • Toplu Konutlar
 • İşyerleri, İş Merkezleri
 • Camii, Hastane, Otel, Hamam, Okul vb toplu hizmet veren alanlar
 • Tarım Seraları, Mandıralar ve Çiftlikler    
 • Fırın, Cafe, Restaurantlar   
 • Sanayi Tesisleri Isınması 
 • Isıtma ile Üretim Yapan Sanayi Tesisleri
Sohbete Başla
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?